Home / Bilim Adamları / Aynştayn’ın Hayatı

Aynştayn’ın Hayatı

aynştayn-hayatı-bilim adamlarıAlbert Einstein 14 Mart 1879 tarihinde , (Ulm)Württemberg, Almanya’ da   doğan dünyanın gelişimine ışık tutan bilim adamlarındandır.  Doğumunda Altı hafta sonra ailesi Münih’ e taşındı ve Luitpold’ da okula başladı. Daha sonra İtalya’ya taşındılar  ve ordan sonra da 1896 yılında fizik ve matematik öğretmeni olarak yetiştirilmek üzere Zürih İsviçre Federal Politeknik Okulu’na girdi. 1901 yılında, okulundan mezun oldu. Daha sonra İsviçre vatandaşlığına geçerek, İsviçre Patent Ofisi’nde teknik asistan olarak kalmaya başladı. Bu sırada doktora çalışması yapıyordu ve 1905 yılında doktorasını aldı.

Patent Ofisinde çalışırken aynı zaman da boş zamanlarında, önemli çalışmalara imza attığı için 1908 yılında Bern de Privatdozent’e atandı . Zürih dönerek 1909 yılında  başarılarının meyvesini almaya başladı ve , 1911 yılında Prag’da Teorik Fizik Profesörü , Zürih’te Olağanüstü profesör oldu.

1914 yılında Berlin Üniversitesi’nde Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsüne Profesör Müdürü olarak atandı. Albert Einstein 1914 yılında bir Alman vatandaşı olan Albert Einstein, 1933 yılına kadar Princeton’da Teorik Fizik Profesörü pozisyonu olmak için  Amerika’ya göç etmek için  1933 yılına kadar Berlin’de kaldı . Albert Einstein, 1940 yılında bir ABD vatandaşı oldu ve 1945 yılında görevinden emekli oldu.

Dünya Savaşı’ndan sonra , Einstein ; Kudüs İbrani Üniversitesi’nin kurulması için Dr Chaim Weizmann ile işbirliği yapmıştır.

AYNŞTAYN’IN BİLİMSEL ÇALIŞMALARI

Aynştayn’ın  bilimsel eserlerinin başında;  Einstein Newton mekaniğinin yetersizliğini anladı Onun özel görecelik kuramı elektromanyetik alanın mekaniğin kuralları ile yasalarını uzlaştırmak için bir girişime başladı .

Einstein da kuantum teorisi ile birleştirilmiş istatistiksel mekanik ve klasik problemlerine ele aldı.Bu ​​moleküllerin Brownian hareketine açıklık getirdi . Einstein,  düşük radyasyon yoğunluğu ile ışıktermal özellikleri araştırdı ve gözlemlerde ışıkfoton teorisinin temelini attı .

Berlin’deki ilk günlerinde , Einstein’ın özel görelilik teorisinin doğru yorumu da cazibe bir teori vermek gerektiğini öne sürdü ve 1916 yılında genel görelilik kuramı üzerine kağıt yayınladı . Bu süre zarfında o da radyasyon ve istatistiksel mekanik teorisinin sorunlarına katkıda bulunmuştur.

O kuantum teorisinin olasılık yorumlanması üzerinde çalışmaya devam etmesine rağmen 1920 yılında , Einstein’ın birleşik alan teorileri inşaatına başladı ve Amerika bu işe sebat etti.

Tek atomlu gazların kuantum teorisini mekaniği ile statik mekaniğe katkıda bulundu ve o da atomik geçiş olasılığı ve göreceli evrenbilim alanında değerli çalışmaları oldu.

Emekli olduktan sonra fizikçilerin çoğunluğu ,ters yaklaşım , geometrisation alarak , fiziğintemel kavramların birleşme yolunda çalışmaya devam etti .

Aynştayn’ın Başarıları;

Albert Einstein , pek çok Avrupa ve Amerikan üniversitelerinden bilim , tıp ve felsefe fahri doktora derecelerini aldı. 1920 Einstein Avrupa , Amerika veUzak Doğu’da dersler , ve o dünyadaki bütün önde gelen bilim akademileri burslarına veya Üyelikler verildi . Einstein, 1925 yılında Londra Royal Society Copley Madalyası ve 1935’de Franklin Institute Franklin Madalyası dahil olmak üzere , onun çalışmalarının tanınması çok sayıda ödül kazandı.

Kaçınılmaz olarak onun rahatlama için , entellektüel bir yalnızlıkta ikamete sonuçlandı ve Einstein’ın hediyeler , müzik hayatında önemli bir rol oynadı . Einstein, 1903 yılında Mileva Maric ile evlendi ve bir kızı ve iki oğlu vardı ; onların evlilik 1919 yılında çözüldü v eaynı yıl 1936’da ölen kuzeni Elsa Löwenthal evlendi . Einstein Princeton , New Jersey 18 Nisan 1955 tarihinde öldü.

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *