Home / Projeler / İlginç Tasarımlar / Bakterilerden Enerji Üretme

Bakterilerden Enerji Üretme

nanotechnologyİşte teknoloji ve tasarım dersinin asıl amacı öğrencilermizin ilerde böyle buluşlara imza atmasını sağlamak. Teknoloji ve tasarım dersi, öğrencilere şimdiden inovasyonel düşüncelerin temellerini sağlamakta. Kimse lütfen teknoloji ve tasarım dersini basit bir ders olarak görmesin.

ABD’li bilim adamları ayakkabının altına koyup oradaki bakterilerin enerjilerini toplayan ve cep telefonu şarj edebilen bir proje geliştirdi. Lawrence Berkeley adlı bilim adamı, tarihe geçeçek bir bir teknolojiye imza attı. Geliştirdiği   nanoteknolojik inovasyon sayesinde zararsız bakterilerin mekanik enerjisini elektrik enerjisine çevirecek ilginç bir projeye imza attı.

Bu hbaer yaklaşık bir sene önce Doğal Nanoteknoloji dergisinde yayımlandı.  Makaleye göre strese yanıt veren bakterilerden piezoelektrik tekniğini kullanarak elektrik üretip bu elektriği  nano çipte saklayabilen bir teknoloji geliştirdi.

Bu arada piezoelektrik 1880’li yıllarda Berkeley Lab Fiziksel Biyobilim Bölümü ile uğraşan Wuk Lee Byung Yang Lee ile Barkley Lab’ da bilimsel bulgular sonucunda bakteriyofaj sayesinde elektrik üretebildikleri gözlenmiştir.

Facebook Comments

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *