Home / Projeler / İcatlar / Dolma Kalem ve Mürekkep Kalemin İcadı

Dolma Kalem ve Mürekkep Kalemin İcadı

Günümüzden yaklaşık 7000 yıl önce, Ortadoğu’da bereketli Hilal’de tarımın gelişmesiyle, yazılı kayıtlar tutma zorunluluğu ortaya çıktı. Babilliler ve Eski Mısırlılar taşların, kemiklerin ve kil tabletlerinüstüne simgeler (çivi yazısı) ve basit resimler (hiyeroglif) kazıyarak yazı yazarlar, kayıtları toprak işleme ve sulama haklarını belirlemek, hasat ürünlerin dökümünü çıkarmak, vergi tutarlarını belgelemek, hesapları yapmak için tutarlardı. Başlangıçta kullandıkları yazma aracı basit çakmak taşları iken daha sonra bununn yerini ucu yontulmuş çubuk aldı. Milttan önce 1300 e doğru Çinliler ve Mısırlılar, kandillerde yakılan yağdan çıkan isi suyla ve bitki zamklarıyla karıştırma yoluyla hazırlanan mürekkebi buldular. Ardından, aşıboyası gibi toprakta bulunan boya maddelerini katma yoluyla, çeşitli renklerde mürekkeb yapmayı öğrendiler. Ortaçağda basımcılıkta kullanmaya uygun yağı türevli mürekkepler geliştirildi.

dolma kalem ve mürekkep kalem icadı

Ama yazı mürekkebi ve kurşu kalem gibi icatlar ancak yeniçağda gerçekleştirildi. Dolma kalem ve ve tükenmez kalem gibi daha yakın dönemlerin yenilikleri, yazı yazarken kalemi sürekli mürekkebe batırma ya da mürekkeble doldurma gereğini ortadan kaldırdılar.

dolma kalem icadı, icatlar, mürekkep kalem icadı, dolma kalem nasıl yapılır, teknolojik tasarımlar, teknolojik gelişmeler, teknoloji tasarım dersi, teknoloji icatlar, teknoloji tasarım projeler, basit icatlar,

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *