Home / Teknoloji Haberleri / Dünyadaki Top 10 Mühendislik Projesi

Dünyadaki Top 10 Mühendislik Projesi

scene composition: litho, frame 22

teknolojik tasarımlar, teknoloji tasarım projeleri, teknoloji ve tasarım, teknoloji tasarım ürünler, teknoloji tasarım icatlar, ilginç icatlar, ilginç tasarımlar, inovasyon, atık malzemeler projesi, kendin yap projesi, nasıl yapalım projesi, basit projeler

10 . Uluslararası Uzay istasyonu;  şu anda Dünya’nın çevresindeki yörüngeye insan mühendisliğinin  büyük eserleri arasında. Istasyon; yaşanabilir ve bilim modülleri ile  dış kafes ve güç sağlamak için güneş panelleriden oluşmaktadır. Rus Mir – 2 ve Amerikan Özgürlük -Uluslararası Uzay İstasyonu iki eski uzay istasyonları birleştirilmesinden meydana gelmiştir. ISS  uzay istasyonu yeni modüller eklenerek sürekli genişletiyor ve hatta çıplak gözle bazen dünyadan görülebiliyor .

2

9 . Three Gorges Barajı . Bu Sandouping , Hubei eyaleti, Çin’in kenti yakınlarındaki Yangtze Nehri kesen dev bir duvar. Şu anda bu yılda yaklaşık 22 500 MW  elektrik enerjisi üreten dünyanın en büyük güç istasyonudur. Tesisin diğer fonksiyon nehrin aşağıdaki bölgelerini de sellere karşı önlemektir. Ancak,baraj önemli arkeolojik yerlerin sel ve 1,3 milyon insanın yer değiştirmesine de neden olmuştur.

3
8 . Boston’un Big Dig . Resmi olarak Orta Arter / Tünel Projesi , ama insanlar çoğunlukla Big Dig olarak biliyorum. Proje çeşitli hedeflere , özellikle yönlendirmek ve birkaç ana yol arterleri ve tüneller inşa etmekte . Çalışma 1991 ve 2006 yılları arasında yapıldı .

4

7 . Dünya Adaları . Dünya haritasının bir kopyasını oluşturmak için düzenlenmiş yapay adadan oluşan takımadalardır . 4 km uzaklıkta Dubai , Birleşik Arap Emirlikleri’nin kıyılarında yer almaktadır . Her ada 14 000 ve 42 000 metre kare arasında bir alana sahiptir . Bütün adalar 321 milyon metreküp kum ve inşaat için 386 milyon ton kaya kullanılmıştır.

5

6 . Dubai Kanalı.  2012 yılında tamamlanması bekleniyor ama mali zorluklar nedeniyle beklemeye hala edildi . Kanal 11 $ milyar mal olacak ve başka bir 50 $ milyar kanal etrafında yeni ” kent” inşa ithaf edilmiştir . Planları Dubai Canal 150 metre ve 6 derinliği genişliği ile yat ve küçük gemiler için uygun olacağını göstermektedir .

6

5 . Panama Kanalı . Kuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan bir kanaldır. Kuvvetle bütün Güney Amerika çapında seyahat zorunluluğunu ortadan kaldırarak , yük gemileri seyahat süresini azaltır . Kazı 1884 yılında Fransa tarafından ilk kez başladı ama güçlü salgın ve mühendislik sorunları nedeniyle durdurmak zorunda kaldı . ABD 1904 yılında yeniden başladı ve tamamlanması için on yıl sürdü

7

4 . Marmaray . Asya kıyısında Avrupa bağlayan demiryolu tünelidir.  Dört istasyonları ile bu bölüm resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 29 Ekim 2013 tarihinde açıldı .

8

3 . New York Metro; 700 mil ( 1.126,5 km ) uzunluğunda dünyanın dördüncü büyük metro sistemidir. Bu 6500 metro ile yolculara 24 saat hizmet veren bir metrodur.

9

2 . Havvada Adası. BuTürk sahillerine yakın yaratılacak önerilen yapay bir adadır . Ama bu sadece , bu bir geleceğin şehir gibi görünebilir nasıl bir kavramdır değil. Ada 300 000 nüfuslu bir ev olacak ve 6 jeodezik kubbe oluşacaktır .

10
1. . Geleceğin Şehirleri Projesi; Her ne kadar tek bir mühendislik projesi ,geleceğin şehirleri gibi görünse de  bilim adamlarının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır.  Havvada Island başka bir fikir daha fazla konut alanı sağlamak amacıyla birçok yüksek kulelerden oluşmaktadır. Bir başka popüler fikir kocaman bir binaya toplandı kendi kendini idame ettiren bir şehirdir .

teknolojik tasarımlar, teknoloji tasarım projeleri, teknoloji ve tasarım, teknoloji tasarım ürünler, teknoloji tasarım icatlar, ilginç icatlar, ilginç tasarımlar, inovasyon, atık malzemeler projesi, kendin yap projesi, nasıl yapalım projesi, basit projeler

kaynak:

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *