Home / Teknoloji Haberleri / Dünyanın En Güçlü Lazeri

Dünyanın En Güçlü Lazeri

en güçlü lazer

Lazerin nedir ? Lazerin kelime anlamına baktığımızda ışın fotonlarının belirli bir alanda toplanıp kontrol altına alınması demek.  Lazerlerin sadece oyuncak olmadığını ya da dvd veya cd okyucularda kulanılmadığını, yaygın olarak modern dünya teknolojisinde kullanıldığını biliriz.  Bir grup araştırmacı ekip, AB tarafından finanse edilen  eşsiz lazer üretmek düşüncesi ile  Extreme Light Infrastructure ( ELI ) Beamlines adında ilginç bir proje başlattı. En ilginci ise üretilecek lazerin daha önce olanların 100 bin kat daha güçlü , dünyadaki tüm benzer tesislerin toplam değerinden bile daha güçlü olması.

Spesifik verilerde şaşırtılacak bir şekilde,  bilim adamları santimetrekare başına 1023 watt darbe yoğunluğuna çoğaltmak mümkün olacağını ortaya koymuştur. Proje yöneticileri bu değer eğlence parkındaki bir  boyutu ile kirişe  odaklandığında Güneş’in tüm enerjisine  eşdeğer olduğunu açıkladı . Yeryüzünde yaratılmış güçlü lazer darbesinin saniyenin milyarda az kadar devam edecek .

Bu kısa süreye rağmen, araştırmacılar alanı incelemek için eşi görülmemiş fırsatlar olacak . Lazer onları radyasyon düzeylerini hesaplamak ve kahverengi cüceler , dev ötegezegenlerin ve daha fazla maddenin davranışı hakkında daha fazla bilgi almak için izin verecektir . Sonuç olarak , biz onun tam adı High – Again -Rate Gelişmiş Petawatt Lazer Sistemi ( HAPLS ) ve 2017.powerful_laser – 3 – 610×382 hazır olması bekleniyor unutmayın

en güçlü lazer1

Bilim adamları, bu yeni buluşun, yeni bilimsel keşifler ve fizik, tıp , biyoloji ve malzeme bilimleri alanlarında gelişmeler sağlayacak çok iyimser.

Not: Teknolojik tasarımlar sitemizde; yapım kuşağı örneklerini, kendin yap projelerini, basit icatları, teknoloji haberlerini, nasıl proje bulurum, 7-8. sınıf proje bulma başlıklarını sayfanın üstündeki menülerden ve sayfa içindeki sağ tarafta bulunan kategorilerden bulabilirsiniz.

kaynak: dijital

Facebook Comments

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *