Home / Teknoloji ve Tasarım Dersi / Düzen Kuşağı / Düzen kuşağı Nedir ?

Düzen kuşağı Nedir ?

düze-kuşağıTeknooji ve tasarım dersimizde belirli dönemler vardır ve bunlar kuşaklar olarak adlandırılır. Hepimizin bildiği gibi düzn, kurgu ve yapım kuşağı mevcuttur. Ve bu kuşaklar içinde de etkinlikler mevcuttur.  Gelişen teknolojyle dünya sürekli değişmekte bu yüzden ülkemiz ve insanlarımız da buna sürekli ayak uydurmak zorundayız,  gerek teknolji olarak gerekse teknolojik olarak. Milli eğitim çercevesinde hiç bir ders yoktur ki teknoloji ve tasarım dersi kadar gelişen teknoloji ve tasarıma dersine hitap etsin. İşte öğrencilerimiz de tasarımlarını gerçeklerştirmeden önce önce düzen kurarlar, ardından hayal ederler (kurgularlar)  son olarak da yapımını gerçekleştirirler.

Gelelim teknoloji ve tasarım dersinin ilk kuşaklarından biri olan Düzen kuşağına; çevremize şöyle bir baktığımızda herşeyde bir nizam ve intizam olmakla beraber herşeyde bir düzen ve uyum vardır. Yaratıcı herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştür.  Çevremizde birçok düzen örnekleri olmakla beraber herşeyde bir ritim (tekrar) olması gerekmektedir.

İşte bunlara istinaden öğrencilerden düzen kuşağında bazı çalışmalara imza atmaları beklenir.Düzen kuşağı etkinliklerinde öğrenciler başlangıçta hangi düzeni oluşturacağına karar vermemelidir. Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir. Öğrencilere birimlerin birleştirilmesinde yapıştırma ve geçme tekniklerini kullanmaları için fırsat verilmelidir. Öğrenciler, düzene gitmede

yaptıkları arama ve deneme örneklerini tasarım günlüklerine aktarmalıdır.

Düzen kuşağı etkinliklerinin yalnızca kâğıt kesmek ve yapıştırmak olduğu algılanmamalı, yaratıcı düşüncenin geliştirmesine,

 

bireysel farklılıkların ve yaratıcılıkların ifade edilmesine fırsat veren birer araç olduğu unutulmamalıdır.

 

     Düzen Kuşağında Neler Yapılır
*Yapılan çalışmalar özgün olmalı..

    *Kare, daire ve çizgiden yola çıkarak birim, birimden modül, modülden bir bütün elde edilir.

*Etkinlik sürecinde yapılan tüm çalışmalar kayıt altına alınır. Yani tasarım günlüğü ve etkinlik süreci yazılır..

*Bireysel çalışmalarda yazılanlar ürün dosyasına konur.

*Grup çalışmaları sergi düzenine uygun yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm etkinlik süreci, tasarım günlüğü, grup adi, grup üyeleri, modülün maketi vb. çalışmalar yapıştırılır.

*Yapılan çalışmaların teknolojik bir değeri olup olmadığı yada bir teknolojik değere benzetilir.

*En sonda grup sözcüsü ve grup üyeleri konuyu anlatır.

 

 

 

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *