Kurgu Kuşağı

kurgu-kuşağı

kurgu kuşağı nedir ?, kurgu kuşağında ne yapılmalı ?, kurgu kuşağı projeleri, teknoloji ve tasarım, kurgu kuşağı, projeleri

Kurgu Kuşağı kısaca nedir ?

1. Etkinliğin çıkış noktası öğrencilerin merak ve hayalleridir. Yani kelime anlamından da çıkartılacağı gibi ” kurgulamak ” yani zihinde canlandırmak, hayal etmek. Öğrencilerin kurgu kuşağı sayesinde hayalleri ve meraklarındaki sorunların temeline inmesini sağlamaktır.

2. Ortaya çıkan çözüm önerileri günümüz teknolojisiyle nasıl yapılacağı endişesi taşımamalıdır. Yani öğrenciler tabiri caizse uçuk hayaller kurması sağlanmalı, hayal kurdururken öğrenci kısıtlanmamalı.

3. Sosyal olayların çözümüne yönelik istekte bulunan öğrencilere Nasıl…? soruları yöneltilerek sorunun kapsamını bireysel olarak çözebilecekleri noktaya taşıması sağlanır.

4. Çözüm önerilerinin çizilerek ifade edilmesinde teknik resim kaygısı taşınmaz. Öğrencilerin çözüm önerilerini başkalarının anlayabileceği şekilde yazarak ve çizerek açıklamaları yeterli olarak kabul edilecektir. Bu da taslak tasarımı ile mümkündür. Yani öğrenci teknik resim ayrntıdan çok karşıdaki kişinin anlayabileceği şekilde resim çizmesi yeterli olduğu anlatılmalı.

5. Öğrencilerin hayalleri, sınıf içinde demokratik bir şekilde paylaşılmalı ve daha sonra saklanmalı gerek günlükleriyle gerekse ürün dosyaları ile.

Kurgu kuşağında neler yapılmalı?

Öğrenciler düşüncelerini ifade etmede cesaretlendirilir.
Yaratıcı düşünme süreçlerini köreltecek ifade ve davranışlardan kaçınılır.
Yaratıcı düşünme süreçlerinin gelişimini sağlayacak ifadelerin kullanılmasına özen gösterilir.
Öğrencilere tasarımlarını tamamlamaları için yeretli süre tanınmalı.
Bütün öğrencilerin çalışmaları haftalık olarak paylaşılır.
Öğrencilerin fikirleri yapıcı olarak eleştirilir.
Grup çalışmaları sergi düzenine uygun yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm tasarım günlüğü, grup adi, grup üyeleri, düşünülen çözüm     tasarısının resmi, grup çalışmasını değerlendirme formu vb. çalışmalar yapıştırılır.
Öğrenciler çizimleri için program kullanmaları teşvik edilmeli.
Taslak çizimler teknik çizimler ile kıyaslanmamalı.

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *