Home / Teknoloji Haberleri / Maglev Trenler Nasıl Çalışır ?

Maglev Trenler Nasıl Çalışır ?

maglev-tren-nasıl-çalışır

Almanya’nın gerçekleşen rüyası Maglev Trenler yani manyetiklenme yardımıyla havada uçan trenler. Bu trenler karadaki uçaklardan farksız. Maglev trenleri ilk olarak 1960’lı yıllarda Almanya mühensileri projelerinde dile getirdiler fakat o zamanlar için yapımı imkansızdı ve pahalıydı. Fakat Almanya turistik amaçlı da olsa 2006 yılında test sürüşü yaptı ve kısmen faaliyete soktu. Şimdilerde ise ÇİN’in Şangay  kentinde 30 km’lık bir yolda resmi olarak yolculara  açıldı.

Peki maglev trenleri nasıl çalışıyor ? Maglev trenlerin diğer trenlerinden farkı nedir ?

Maglev trenleri şu anda karadaki en hızlı araçlarından biri diyebiliriz. Saatte 500 km hıza ulaşabilmektetir. Bunun sebebi de maglev ismini aldığı MIKNATISLARDIR. Yani 30 km’lik Şangay hattını 7 dk da tamamlamaktadır.

Maglev Trenleri Nasıl Çalışır ?

maglev-tren-nasıl-çalışır3

Maglev trenlerinin nasıl çalıştığı gayet basit aslında. Maglev trenlerinin çalışma mantığı mıknatıslara yön vermedir. Trende 2 görevli mıknatıs vardır. Mıknatıslardan biri rayların üzerinde bulunur ve trenin yerden bağlantısını keser. Trende bulunan ve bilgisayarla kontrol edilen mıknatıslar trene yön vermektedir. Yani maglev trenlerinde kaldıran ve iktiren iki tip bilgisayar kontrollü mıknatıs kullanılmaktadır.maglev-tren-nasıl-çalışır1

Teknoloji ve tasarım dersinde maglev trenleri ile ilgili bir prototip yapılarak öğrencilere anlatılabilir.

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *