Home / Projeler / İcatlar / Mayın Dedektörlü Ayakkabı

Mayın Dedektörlü Ayakkabı

mayın dedektörü

İşte karşımızda Dünya tasarım ödüllü bir icat daha. Bu teknolojik tasarım SaveOneLife (bir yaşam kurtar) tarafından dünya tasarım ödülüne layık görüldü. Böyle bir tasarıma layık görülmesi hiç şaşırtıcı değil. Çünkü ayakkabınız artık bir mayın dedektörü. Bogota merkezli şirket  Kolombiya ormanlarda çok fazla mayın olması sebebiyle ve insamlaırın bunların sebebiyle hayatlarını kaybetmelerini nedeniyle tasarladıkları icat sayesinde ayakkabının içindeki dedektör mayınları tespit edebiliyor.

Ayakkabının tabanına yerleştirilen sensör yardımıyla,  elektromanyetik dalgalar kullanarak yakındaki bir metalik nesneyi tespit edebilen, algılayabilen bu teknoloji ayakkabı tabanına yerleştirilmiş düzlemsel bobin sayesinde artık mayınlar önceden farkedilebilecek. Bu bilgiler daha sonra bir radyo vericisi ve Tahmin ettiğiniz gibi , hem detaban ayarlanır bir mikroişlemci kullanarak bir bileklik arayüzüne iletilir .

Görüldüğü üzere iki ürün birleştirilerek yeni bir ürün ortaya çıkmış ya da mayın dedektörü geliştirilerek ayakkabıya monte edilmiş. İşte bu proje belki de çoğu kişininin  aklına gelebilirdi teknoloji ve tasarım dersi sayesinde.

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *