Home / Nasıl Proje Bulabilirim ?

Nasıl Proje Bulabilirim ?

tek-tas-proje-bulmaTeknoloji ve tasarım dersi projeleri ?, Proje bulma, en güzel projeler, en güzel icatlar, inovasyon ne demek, inovasyon örnekleri,

Teknoloji ve tasarım dersinde nasıl proje bulabilirim ?Teknoloji ve tasarımda proje nasıl bulabilirsiniz sorusuna cevap arayacağız bu yazımızda. Umarım yardımcı olabiliriz teknoloji ve tasarım dersini seven öğrencilerimize. Öncelikle sitemizde bulunan projelerden ziyade yaratıcı parlak fikirler nasıl bulabiliriz onlar üzerinde cevap arayacağız…

Kelime anlamlarından gidecek olursak teknoloji kelimesinin anlamı hayatı kolaylaştıran her şey diyebiliriz. Fakat günümüzde maalesef teknoloji kelimesi elektronik eşyalar anlamına gelmektedir. Tasarımın kelime anlamına baktığımızda ise; tasarım zihinde canlandırma anlamına gelmektedir. Yani bir ürünü ortaya çıkarmadan önce tasarlama yani zihinde canlandırmak gerektiğini anlıyoruz.

Şimdi gelelim teknoloji ve tasarımda proje nasıl bulacağımıza…

Öncelikle inovasyondan örnek vermek istiyorum. İnovasyonun kelime anlamı yenilik, geliştirme  anlamına gelmektedir. Sadece bir ürünü geliştirme olmamakla beraber bir organizasyonu ya da bir hizmeti de geliştirme olabilir. İnovasyon yaparak teknoloji ve tasarım projesi bulabiliriz.  Olan bir ürüne başka bir ürünün özelliğini katma ya da yeni hiç olmayan bir özellik katma olabilir.

Örneğin; hizmetten verecek olursak, bankalarda para yatırma  ATM’ lerden sonra olduğu gibi internet bankacılığı da iki ürünü birleştirerek internet bankacılığı adı altında yeni bir hizmet çıkartılmıştır. Bu örnekleri kullanılan araç ve gereçlerde yaygın olarak görmek mümkündür. Örneğin bıçaklara farklı şekil vererek patates soyacağı yapılmıştır bu da bir inovasyondur.

Teknoloji ve tasarım dersinde proje ararken İNOVASYON’ la beraber şu alanlara da göz atabiliriz.

  • Doğal enerji kaynaklarından yararlanılan projeler,
  • Engelli kişilere yönelik projeler,
  • Çevreyi ve hayvanları korumaya yönelik projeler,
  • Toplumu bir adım öne götürecek projeler.

 

 

 

 

Facebook Comments

Bunlar da dikkatinizi çekebilir:

One comment

  1. teknoloji ve tasarım dersinde proje bulmada gerçekten faydalı bir yöntem

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *