Home / Projeler / İcatlar / Radyonun İcadı-Guglielmo Marconi

Radyonun İcadı-Guglielmo Marconi

radyonun icadı

Radyonun icadı aslında telgraf ve telefonun gelişimini borçludur , aletin icadı birbiriyle yakından ilişkilidir . Radyo teknolojisi  bir nevi ” kablosuz telgraf ” olarak başladı .

Radyoyu biz genellikle dinlemek için kullanırız fakat elektromanyetik dalgalar aslında birçok iletişime yönvermektedir. Müzik, konuşma , resim ve diğer verileri iletimi elektromanyetik dalgalar sayesinde bu da “radyo dalgaları ” keşfi ile başladı . Radyo, mikrodalga fırın, telsiz telefonlar , uzaktan kumandalı oyuncaklar, televizyon yayınları , ve daha : Birçok cihaz da dahil olmak üzere elektromanyetik dalgalarını kullanarak çalışır .

Radyo Kökleri
1860’larda sırasında , İskoç fizikçi James Clerk Maxwell radyo dalgalarının varlığını tahmin etmiş  ve 1886 yılında , Alman fizikçi Heinrich Rudolph Hertz ise elektrik akımının hızlı değişimlere uğrayarak uzaya radyo dalgaları ile ısı ve ışın gönderilebileceğini tanımlamıştır.

1866 yılında , Mahlon Loomis , ( Amerikalı bir dişçi ) , uçurtmayı kablosuz anten olarak kulllanıp başarıyla ” kablosuz telgraf” nasıl çalışabileceğini göstermiştir.

Guglielmo Marconi (Radyoyu İcat Etti )

İtalyan mucit Guglielmo Marconi , ilk radyo iletişim fizibilitesini kanıtlayan kişidir. Guglielmo Marconi,  1895 yılında İtalya’da yaptığı sistemle  ilk radyo sinyali aldı. 1899 ile o Manşilk kablosuz sinyali alıcısını yerleştirdi ve ve iki yıl sonra İngiltere’den Newfoundland’ dan  telgrafla”S” harfi , aldı . Bu 1902 yılında ilk başarılı transatlantik radyo-telgraf mesajı oldu.

Nikola Tesla

Marconi’ye ek olarak , onun çağdaşları Nikola Tesla ve Nathan Stufflefield iki kablosuz radyo vericileri için patent aldı . Yargıtay Tesla lehine 1943 yılında Marconi’nin patentini bozdu.

kaynak: inventors

 

Facebook Comments

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *