Home / Teknoloji ve Tasarım Dersinin Önemi / Teknoloji ve Tasarım Dersine Neden Önem Verilmiyor ?

Teknoloji ve Tasarım Dersine Neden Önem Verilmiyor ?

teknoloji tasarım icatlar 

Teknoloji ve Tasarım Dersine Neden Önem Verilmiyor ?

Ülkemizde bundan birkaç sene önce iş eğitimi ve ev ekonomisi dersi vardı ve ders her ne kadar ülke için boş bir ders olsa da öğrenciler tarafından seviliyordu, üstelik fazla masraflı da değildi. Fakat daha sonra üst yönetici eğitimcilerimiz yabancı ülkelerdeki inovatif düşüncedeki dersleri gördüler ve biz de böyle bir ders açalım dediler ve adını Teknoloji ve Tasarım koydular. Ülke için gerekliydi çünkü Avrupa’ da, Amerika’ da ve gelişmiş Asya ülkelerinde bu ders gayet başarılı bir şekilde işliyor ve ülkeye katkıda bulunuyordu.

Bugün dünyada teknoloji adına önemli çalışmalara imza atan ülkelere şöyle bir baktığımızda, Hindistan’ da bundan 25 sene önce ilkokul derslerine direk yazılım dersi koydular ve öğrencilerine bilgisayarı geçin, bizim ülkede meslek liselerinde öğretilemeyen yazılım derslerini öğrettiler ve şu anda dünyanın yazılım merkezi haline gelmiştir Hindistan.

Geçenlerde bir haber okudum, Çin’ de en fazla kazanan öğretmenler teknoloji öğretmenleriymiş. Neden mi ? Çünkü ülke teknoloji merkezi haline geldi ve halk aç kalmamak için teknoloji derslerini öğrenmek zorunda. Yani o ülkede artık matematik, fen vb. dersler geniş kapsamlı olarak sadece uzmanlık alanlarında okutuluyor ya da üniversitesinde diyelim.

Bugün Amerika artık bütün derslerini bizim ülkemizde teknoloji ve tasarım dersinde yapmak istediğimiz tasarım sürecini bütün derslerinde uygulatarak öğretiyor, yani zaten bütün derslerini teknoloji ve tasarım süreci gibi işliyor çünkü önemini biliyorlar.

Peki teknoloji ve tasarım dersi neden sevilmedi ?

Aslında sevilmemesinin tek sebebi ülkemizdeki eğitim sistemi. Nasıl mı ? Eğitim sistemimizden kaynaklanan sebepten dolayı eğer matematik ve fen ve teknoloji dersiniz iyi ise bu ülkede en iyi üniversite ve en iyi bölümlere gidebilirsiniz. Bir başa deyişle teknoloji ve tasarım dersiniz iyiyse hatta süper olsa bile bir yere gidemezsiniz.

Haliyle böyle olunca ne eğitimdeki üst yöneticiler ne öğretmenler ne de öğrencilerle veliler sevmedi dersimizi.

Eeee durum böyle olunca hocam benim teknoloji ve tasarım dersini yüksek düşürseniz karneme, “sınava gireceğim de ben” gibi sesler yükselmeye başladı.  Biz hayır dedikçe oku idarecileri baskı yaptılar ya da bizden habersiz notu değiştirdiler çünkü önemli değildi bizim dersimiz ya da bakanlık önemli dereceye getirmeden bıraktı dersimizi.

Bununla da bitmedi dersimiz anlamayan öğretmenlere bırakıldı ve dersi kağıt katlama dersi gibi gösterdiler. MEB hala bunu yapmaya devam ediyor ve 90 saatlik kursla sınıf öğretmenlerinden teknoloji ve tasarım dersine alan değişikliği yaparak geçmeye zorluyor adeta.

Teknoloji ve tasarım dersinin esas amacı üretmektir. O yüzden üretemeyen bir millet de yok olmaya mahkumdur. Biz gerçek teknoloji ve tasarım öğretmenleri olarak dersimizin ülke açısından (tam olarak işlenirse) ne kadar önemli olduğunu biliyioruz. Umarım bakanlık da kısa zamanda bunun farkına varır ve yarım bıraktığı teknoloji ve tasarım rüyasını tamamlar.

Facebook Comments

About tekno

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *