Home / Teknoloji ve Tasarım Dersinin Önemi / Teknoloji ve Tasarım Dersinin Önemi

Teknoloji ve Tasarım Dersinin Önemi

teknolojik tasarımlarTeknoloji ve tasarım asıl bölümüm olmakla beraber; Endüstriyel teknoloji eğitimi bölümüdür. Kimse benimki de asıl bölüm demesin ders içeriklerini açıp bakın =) )  Üniversitenin ilk yıllarında neden böyle bir bölüme ihtiyaç duyulduğunu merak edip hocama sormuştum. Hocam da bana Arap israil savaşlarından esinlenerek açtıklarını ve  “üretemeyen bir millet yok olmaya mahkumdur ” sözünü söylemişti.

İşte tam da buydu teknoloji ve tasarım dersi. İnsanları daha çocuk yaşta üretmeye sevk etme, düşündürme çabasıydı. Bundan 25 yıl önce Hindistan ilkokul derslerine yazılım dersi koyar ve orda da tepkiler olur haliyle ama şu anda Hindistan teknoloji devleri arasında olmakla beraber, yazılım mühendisliğinde ilk sıralardadır.

Dünyaya şöyle bir baktığımızda zaman hızla ilerlemekte ve ilerlerken teknoloji de çok hızlı gelişmekte, insanlar artık teknolojiye ayak uydurmakta zorlanmaktadırlar. Kesin olan birşey varsa çocuklarımızın yaşayacağı dünya şimdikinden çok farklı olacağı ve eğer  üretemeyen bir nesil olursa yok olmaya daha da kötüsü sömürge ülke olmaya mahkum olacaklarıdır.

Teknoloji ve tasarım dersine şöyle bir baktığımızda öğrenciler, sorunlara çözüm bulmaya başlayarak yeni bir ürün ortaya çıkarıyor ve o ürünü pazarlamasından tutun da tanıtımına kadar herbir süreci öğrenmektedirler. Ayrıca teknoloji ve tasarım dersinde gözlem yapan, sorgulayan, araştıran, çalışan  kopya çekmeden üreten bir nesil olmaya hazırlanmaktadırlar. 

İşte teknoloji ve tasarım dersi öğrencilere bunları öğretmekte, sizce basit bir ders mi TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ ?

Facebook Comments

About tekno

One comment

  1. Ben de bir teknoloji ve tasarım öğretmeni olarak dersimin ülke açısından ne kadar çok önemli olduğunun bilincindeyim. Fakat ülkemizde ne yazık ki matemati ve fen iyiyse bir yerlere gelebiliyorsun, bu teknoloji tasarımla olmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *